Usuwanie tatuaży Sieradz


Prosimy o niezamieszczanie linków pozycjonujących w naszym serwisie. Posty, podpisy oraz całe profile ze spamem będą na bieżąco usuwane.
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Pożegnanie koszar 31 pSK w Łodzi

Pożegnanie koszar 31 pSK w Łodzi 8 lata 3 miesiąc temu #15925

  • karola
  • karola Avatar
W imieniu Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy" pragnę zaprosić miłośników historii na symboliczne pożegnanie z budynkiem koszar, w którym stacjonował 31 pSK.
Mimo prób, nie udało się ocalić tego budynku - lada dzień zostanie zrównany z ziemią.

Opis:
"W Łodzi burzony jest właśnie zabytkowy przedwojenny kompleks koszarowy. Miejskie i wojewódzkie służby ochrony zabytków postanowiły nie przeszkadzać inwestorowi, który planuje w tym miejscu współczesną zabudowę, zupełnie nie związaną z charakterem i historią miasta.

Do 1914 roku koszary były używane przez armię Carskiej Rosji i stacjonował w nich rosyjski pułk piechoty. W okresie Pierwszej Wojny Światowej, aż do 1918 roku koszary służyły armii niemieckiej. Od listopada 1918 roku i odzyskania Niepodległości przez Polskę koszary służyły odrodzonemu Wojsku Polskiemu. Stały się domem 31 pułku Strzelców Kaniowskich, jednego z dwóch pułków piechoty stacjonujących w okresie międzywojennym w Łodzi. Pułk ten zasłynął w historii zaciętymi walkami o Polskę w latach 1918-21 biorąc udział w walkach w Wielkopolsce, na Wołyniu, Wileńszczyźnie. Walczył również w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku u boku bratniego łódzkiego 28 pSK. Żołnierze 31 pSK bronili Zamościa, przyczyniając się walnie do powstrzymania Armii Konnej Siemiona Budionnego. W okresie międzywojennym pułk stacjonował w Łodzi w koszarach przy obecnej ul. Legionów. Pod koniec lat 30-tych rozpoczął się proces przenosin do Sieradza. W pułku służył bardzo wielu młodych mężczyzn z Łodzi i jej najbliższych okolic. Praktycznie w każdym rodzinnym albumie znajdziemy takiego kogoś. W 1939 roku 31 pSK walczył w ramach Armii Łódź płacąc bardzo krwawo za próbę wykonania niemożliwego wówczas zadania - obrony Polski. Po ciężkich walkach nad Wartą, w ciągłym odwrocie. Zasłynął zdobyciem
Mszczonowa, za co sztandar 31 pSK został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Według informacji do których udało się nam dotrzeć, pozwolenie na rozbiórkę wydano już w 2008 roku. Gdy sprawa nabrała rozgłosu w marcu 2010 roku pojawiły się próby zablokowania wyburzenia i próby wciągnięcia obiektu na listę chronionych zabytków Łodzi. Niestety zabiegi te okazały się bezskuteczne. Wojewódzkie i miejskie służby ochrony zabytków nie wykazały zainteresowania biernie decydując się nie przeszkadzanie inwestorowi. Dzięki temu inwestor w "majestacie" prawa wyburzy te niepozorne z wyglądu, ale bogate historią łódzkie koszary i w ich miejscu wybuduje byle jaką współczesną architekturę nijak nie związaną z tym miejscem.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w najbliższą sobotę, 26 czerwca pod budynek dawnych koszar 31 pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi. W związku z planowanym wyburzeniem obiektu, który to proces de facto już się rozpoczął stowarzyszenie historyczne "Strzelcy Kaniowscy" przy wsparciu miłośników Łodzi chciałoby zorganizować coś na kształt symbolicznego pożegnania tego obiektu. W związku z tym w sobotę pod koszary 31pSK w rejonie skrzyżowania ulic Legionów i Cmentarnej w Łodzi ponownie pojawią się odtworzone sylwetki żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich. Będzie można zobaczyć umundurowanie i wyposażenie żołnierzy pułku z lat 1918-39. Prawdopodobnie uda się również zaprezentować nieco dokumentów, zdjeć i pamiątek związanych z pułkiem. Rozmowy, ulotki, plakaty, zdjęcia. Wstępnie wsparcie zadeklarowały Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Stowarzyszenie "Łódź Eksploracja". Prawdopodobnie uda się namówić autora znanej publikacji o Garnizonie Łódzkim do wygłoszenia mini wykładu o historii 31 pułku Strzelców Kaniowskich.

Wszystko wskazuje jednak na to, że skromna wystawa będzie czynna w godzinach 11-16."
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Zasilane przez Forum Kunena