Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by opiekun miał świadomość na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; dużo mruczeć albo miauczeć; nadmiernie się myć; mieć spocone poduszeczki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie ciała i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, zwierzęta znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont albo przemeblowanie
mała stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
hałas
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej zlikwidować źródło stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo przedłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i przytulanie zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

żwirek dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Kuwety-i-zwirki_Zwirki-32976.html