Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Przez swoje niewielkie rozmiary może być ciekawą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew ilub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość dna klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać klatkę większą, szczególnie gdy planujemy hodować w niej kilka zwierząt.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, ponieważ grozi to utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką ioraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wypadają z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak bywa trochę twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno utrzymać czystość w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie naszej świnki morskiej warto umieścić w niej niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpieczna, gdyż będzie miała norkę, do której może schować się aby odpocząć lub odstresować się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/